znak Eva.png
výklad1.jpg

Fenomén výkladní skříně

Psychologové nás učí, že osobnost každého člověka se během jeho života rozdělí na dvě základní části - Personu a Stín. Zatímco Stín jsou ty naše vlastnosti, které považujeme  za špatné a před druhými (a posléze i sami před sebou) je schováváme, Persona je naopak osobnost, která se nám líbí a kterou před ostatními vystavujeme na odiv, je naší "výkladní skříní".

Persona i Stín jsou tak zvané archetypy. Archetypy mají některá základní specifika. Za prvé jsou to symboly, které vždy vyjadřují větší množství vlastností, a za druhé je lze aplikovat nejrůznější oblasti reality.

Například s Personou, neboli Výkladní skříní, se v našem životě setkáváme všude v nejrůznějších, více či méně rafinovaných podobách. Vždy se jedná o něco, co se jeví jako ideálně krásné nebo správné, zatímco skutečnost je jiná.

Když se řekne "výkladní skříň", naskočí nám v mysli obchod. Ale krásně naaranžované zboží ve výkladní skříni není ten nejzajímavější  projev tohoto archetypu v obchodě. Daleko typičtější jsou například obaly trvanlivých potravin s lákavými obrázky - třeba nadýchaná roláda se štědrou porcí náplně, ze které se po rozbalení vyklube gumové pečivo plněné tenkým proužkem "něčeho" s podezřelou vůní i chutí.  Anebo krásně vypadající šaty na fotce zásilkového obchodu, které se po doručení promění v neforemný kousek hadru.

V těchto případech máme aspoň možnost danou věc vyzkoušet a příště si ji prostě nekupovat. Je ale spousta věcí, které si prostě vyzkoušet nemůžeme.

Nejtypičtějším příkladem je reklama. Tam nejde ani tolik o doporučované zboží, jako o vytvoření představy krásného a šťastného života, který lidé v reklamě prožívají, díky tomu, že perou v Něčem, oblékají si Tohle a pijí Tamto. Nebohý obyčejný smrtelník se pak pachtí za dotyčnými výrobky v bláhové naději, že po jejich použití bude jeho život stejně nádherný, jako život lidí z reklamy. Marně.

Jedna z nejhorších věcí, které se tvůrci iluzí "výkladní skříně" dopouštějí na ženách, jsou pak upravené a vyretušované obrázky krásných dívek v módních časopisech. Vedle nich si každá žena připadá jako šeredka kombinovaná s ropuchou. Není divu, že mnohé z nich propadnou zoufalství a začnou podnikat nesmyslné nákupy krášlících prostředků (zvláště když tahle dívka v časopise je tak krásná díky používání Tentononcu) a ordinace plastických chirurgů se vesele plní.

Problém je v tom, že nám předkládané fakty bereme prostě vážně (nakonec po milióny let nám příroda předkládala holou realitu, tak proč by to teď mělo být jinak) a neuvědomujeme si, že všechno tohle prostě NENÍ REÁLNÉ a jde pouze o zručně vytvořenou iluzi.

V poslední době začíná fenomén výkladní skříně pronikat i do esoteriky. Typicky esoterická "výkladní skříň" nám říká : Musíš být stále pozitivně naladěn, úsměv na tváři, slunce v duši, musíš milovat a chápat všechno a všechny, všem všechno odpouštět, být vždy milý, slušný, skromný a nadšený.

TOHLE NENÍ OBRÁZEK ŽIVÉHO ČLOVĚKA, ALE VÝKLADNÍ SKŘÍNĚ!

Všem, kteří někdy nejsou úplně milující, chápající, slušní a hepy vzkazuji: nelamte si s tím hlavu. Jste prostě normální lidé!

A pokud se vám stane, že se někdy projevíte ne úplně "esotericky" a někdo jiný vás za to odsoudí, jen si uvědomte, co se za tím skrývá: je to člověk, který si, schovaný za svou esoterickou výkladní skříní, hladí svoje ego a libuje si, jak vám to nandal.